Dăruind vei dobândi...

Coordonatori de proiect - asistent social Dorofte Livia și prof. Săulescu Nicoleta

O Sărbătoare a Generozității: Asociația Frăția de Cruce Creștin Ortodoxă Valeriu Gafencu aduce bucurie la Școala Profesională Specială din Codlea

Școala Profesională Specială din Codlea a fost scena unei acțiuni de caritate emoționante și plină de bucurie, grație eforturilor Asociației Frăția de Cruce Creștin Ortodoxă Valeriu Gafencu. Această acțiune caritabilă memorabilă, susținută de implicarea entuziastă a mai multor oameni darnici, a adus un val de căldură și speranță ı̂n inimile tuturor celor prezenți.

Sărbătoarea Crăciunului a prins viață într-un mod special anul acesta la Școala Profesională Specială din Codlea, unde Asociația Frăția de Cruce Creștin Ortodoxă Valeriu Gafencu a organizat ı̂ncă o dată o acțiune caritabilă. Elevii și profesorii au așteptat cu entuziasm să ı̂l ı̂ntâlnească pe Moș Crăciun, iar surpriza a fost și mai mare atunci când, Nicholas Petrescu, un tânăr voluntar de doar 8 ani, a preluat acest rol cu o grație și bucurie nespusă. Nicholas, prin curajul și spiritul său altruist, a reușit să aducă un zâmbet larg pe fețele tuturor celor prezenți. Generozitatea și căldura lui au transformat ı̂ntâlnirea ı̂ntr-o experiență cu adevărat deosebită.

Într-un gest de unitate și creativitate, profesorii și elevii școlii au contribuit semnificativ la succesul acestui eveniment. Au pregătit cu dragoste diverse bunătăți și cadouri ı̂n ateliere, demonstrând pasiunea lor pentru meșteșug. Punctul culminant al sărbătorii a fost programul special pregătit: elevii școlii au cântat colinde tradiționale și au recitat poezii, vestind astfel nașterea Pruncului Sfânt.

Această acțiune de caritate a fost mai mult decât un simplu eveniment; a fost o manifestare a spiritului comunitar și a puterii solidarității. Cu sprijinul necondiționat al Asociației Frăția de Cruce Creștin Ortodoxă Valeriu Gafencu și cu participarea entuziastă a întregii echipe școlare, inclusiv a micului Nicholas, Crăciunul la Școala Profesională Specială din Codlea a devenit un simbol al generozității și al bucuriei de a dărui.

Acțiunea ne amintește tuturor de adevărata semnificație a Crăciunului: dăruirea de sine, solidaritatea și bucuria de a fi ı̂mpreună. Sperăm ca această poveste să inspire comunități din ı̂ntreaga țară să Mie mai generoase, să aducă zâmbete și să ofere sprijin celor care au nevoie. Doar așa putem face lumea un loc mai luminos nu doar ı̂n această perioadă festivă a anului.

…să daţi la câte un sărac, lipsit de ajutor, ba o pâine, ba o prăjitură, ba un bănuţ, că mult vă va răsplăti Dumnezeu şi în viaţa aceasta şi în viața viitoare. […] Un gând simplu, de iubire, sau o vorbă bună pe care-o adresaţi unui om necăjit azi, poate valora mai mult decât orice comoară de aur.

Valeriu Gafencu

Scopul proiectului

Colectarea produselor în vederea donării celor 12 familii

Obiectivele specifice ale proiectului

1. Să conștientizăm rolul pe care îl are fiecare membru al comunității;

2. Să ajutăm familiile elevilor cu situație materială precară astfel încât să simtă și aceștia altfel atmosfera sărbătorilor.

Grupul ţintă

12 elevi de la Școala Profesională Specială Codlea

Descrierea activităţilor

1. "Crăciun fericit tuturor!" - 04.12.2023 - 15.12.2023

- Colectare de alimente, articole de igienă, haine

- Sortarea şi ambalarea acestora, în funcţie de necesităţile fiecărei familii în parte şi de vârsta membrilor

- Distribuirea pachetelor în funcţie de domiciliul elevilor: mediul rural.

2. ,,Paște fericit tuturor!" - 19.03.2023 - 30.03.2023

- Colectare de alimente, articole de igienă, haine;

- Sortarea şi ambalarea acestora, funcţie de necesităţile fiecărei familii în parte şi de vârsta membrilor;

- Distribuirea pachetelor în funcţie de domiciliul elevilor: mediul rural, Centrul de Plasament "Albina" Codlea.