Descoperim meseria de lângă noi

și prof. Tudor Erika

1. "Descoperim meseria de lângă noi" este o activitate interdisciplinară, comună între meseria de bucătar și meseria de frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist

A. Activitate realizată în școală în scop educativ și formativ.

B. Locul de desfășurare este în cele 2 laboratoare ale școlii. Laboratorul de alimentație publică / Estetică și îngrijirea corpului omenesc.

C. Domeniu: educaţie interdisciplinară.

2. Perioada 29.01.2024 – 2.02.2024

3. Parteneri: prof. Alina – Maria Durbacă și prof. Tudor Erika.

4. Beneficiari: elevii claselor a XI-a A și a XII-a B .

5. Scop, obiective:

Scopul este acela ca elevii din școala noastră să intre în contact cu celelalte meserii din școală. Elevii să experimenteze pentru o zi și o altă meserie decât cea pentru care au optat.

Obiectivele sunt:

- să vadă practic cum arată un laborator de alimentație publică / estetică și îngrijirea corpului omenesc aflat în școala noastră,

- să facă practic un produs alimentar / să facă practic ceva ce ține de estetica și îngrijirea corpului omenesc.

- să se integreze într-o echipă cu colegi noi.

6. Argumentul pentru acest parteneriat interdisciplinar este acela de a aduce împreună elevi de la alte meserii din școala noastră, de ai pune să lucreze împreună, de a le arăta pe "viu" ce se întâmplă dincolo de ușa laboratorului pe lângă care ei trec dar în care nu intră și nu lucrează pentru nu este domeniul lor. Prin acest parteneriat au ocazia să facă lucruri împreună și după ce fac asta să se unească ca și colectiv de elevi, să respecte fiecare dintre ei meseria celuilalt pentru că numai văzând ce face faptic cel de lângă tine poți să îi respecți meseria.

7. Evaluare activității se face prin aplicarea la final a unui chestionat de feedback.

8. Rezultatul acestui chestionar este următorul 100% dintre elevii participanți au răspuns pozitiv la toate întrebările. Prin urmare, aceste parteneriate interdisciplinare vor mai continua.