Scurt istoric

Înfiinţată în anul 1973, conform Ordinului Ministerului Muncii 88/22.04.1973, în baza Legii nr. 3/1970, ca şcoală de reeducare pentru băieţi, transformată în anul 1988 în şcoală specială pentru fete cu CES. În anul 2004 a devenit Şcoala de Arte şi Meserii Codlea, iar în 2013 și-a schimbat numele în Şcoala Profesională Specială Codlea.

Primele meserii din şcoala noastră au fost: confecţioner îmbrăcăminte, tricoter, zugrav, tapiţer-saltelar-plăpumar, preparator în industria cărnii, laptelui şi fructelor, cultura plantelor.

De alungul timpului, Şcoala Profesională Specială Codlea a încercat să se adapteze pieței muncii și să fie mereu la zi cu cerințele și problemele cu care se confruntă societatea. Cum piața muncii și societatea au tot evoluat, același lucru s-a întâmplat și cu această școală. Astfel, unele specializări au dispărut, făcând loc altelor noi, iar altele și-au schimbat denumirea.

În prezent, Şcoala Profesională Specială Codlea are următoarele domenii:

• Estetica și igiena corpului omenesc (cu specializarea: frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist)
  • Turism și alimentație (cu specializarea: bucătar)
  • Industrie textilă și pielărie (cu specializarea: confecționer produse textile)
  • Fabricarea produselor din lemn (cu specializarea: tâmplar universal)
  • Agricultură (cu specializarea: horticultură)

Tot de alungul timpului și dotările s-au schimbat. Școala dispune în prezent, de mai multe resurse materiale, precum: o sală de sport, ateliere, laboratoare, mai multe cabinete, Sală festivă, minibibliotecă, pe lângă sălile de clasă.