Fantezie - culoare și gust

Coordonatori proiect - Grecu Claudia Mariana, Milea Melania

Scopul proiectului

        Contribuţia la reducerea marginalizării copiilor cu CES, cu dificultăţi de învăţare, precum şi la schimbarea mentalităţilor şi atitudinii elevilor, cadrelor didactice faţă de aceştia; mijlocirea de către elevii din şcoala de masă a unei bune integrări sociale a elevilor cu CES prin implicare directă în formarea autonomiei personale a acestora şi promovarea experienţei didactice pozitive în legătură cu strategiile didactice aplicate în şcoală.

Obiectivele specifice ale proiectului

1. Stimularea mentală, antrenarea fizică, integrarea socială şi dezvoltarea mai amplă a abilităţilor copiilor cu nevoi speciale prin activităţi creative, de imaginaţie şi de abilitate practică;

2. Realizarea educaţiei pentu toleranţă, promovarea înţelegerii şi a receptivităţii faţă de calităţile şi defectele celorlalţi, formarea calităţilor de cooperare, filantropie, etc;

3. Includerea, în mod direct, a copiilor cu nevoi speciale în comunitatea locală;

4. Realizarea incluziunii şi implicării prin angajarea tuturor factorilor interesaţi în programul educaţional de activităţi ce promovează intens, printre altele, integrarea socială;

5. Încurajarea elevilor din învăţământul de masă şi a cadrelor didactice de a se dedica activităţilor de voluntariat desfăşurate cu copii cu nevoi speciale în scopul susţinerii procesului de integrare socială şi dezvoltare educaţională.

Grupului ţinta

        Școala Profesională Specială Codlea

        Instituţii şcolare din Codlea şi localităţile limitrofe.

Descrierea activităţilor

 "Bucuria Învierii " - 12. 02. 2018 - 30. 04. 2018

      Se vor organiza ateliere de lucru pe fiecare domeniu al Școlii Profesionale Speciale Codlea ( industrie alimentară, estetică, tâmplărie, croitorie și agricultură) la care vor participa elevi din toate școlile incluse în proiect sub îndrumarea maistrilor instructori din școala gazdă. Se vor realiza produse specifice sărbătorilor pascale.

Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți