Grigore Vieru și Constantin Brâncuși

În luna februarie îi sărbătorim, alături alte nume mari ale culturii românești, pe poetul Grigore Vieru, născut pe 14 februarie 1935 la Pererîta, în Moldova de peste Prut, și pe marele sculptor gorjean, Constantin Brâncuși, a cărui naștere o sărbătorim în 19 februarie, de Ziua Națională Constantin Brâncuși.

Alina Durbacă, profesoară la Școala Profesională Specială Codlea, a deschis împreună cu clasa a X-a B seria de evenimente dedicate Zilei Naționale a Lecturii, 15 februarie, cu o activitate dedicată celor două mari personalități române în care tinerii au putut să afle informații interesante despre cei doi, să recite poezii și să răsfoiască albumele de artă dedicate lui Brâncuși.