Săptămâna Europeană a Baschetului Special Olympics

Coordonator proiect - prof. Săulescu Nicoleta

Cu ocazia aniversării celei de-a 20-a ediție a Săptămânii Europene a Baschetului Special Olympics, elevii claselor, a IX-a C, a IX-a D, a XI-a A și a XII-a A, din cadrul Școlii Profesionale Speciale Codlea, au celebrat baschetul, desfășurând activități de baschet și baschet abilități individuale, coordonați de prof. Săulescu Nicoleta.

Activitatea s-a desfășurat, sub formă de trasee aplicative adaptate, elevii au folosit echipament specific (mingi de baschet, scăriță de coordonare, jaloane).

Activitatea a fost o bună ocazie de a aduce copiii împreună, a stimulat promovarea mișcării, dezvoltarea psihomotricității generale, oferind astfel, ocazia elevilor de a socializa și de a se întâlni/reîntâlni, în scopul promovării baschetului, spiritul de fair-play și respect reciproc prin sport.